

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 95 Ω |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 300 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 160 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 3.3 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 5 mA |
| Voltage Tolerance | 1 % |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 150 mV |
| hFE Min | 80 |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
| Voltage Temperature Coefficient | -2.4 mV/K |
| Forward Voltage | 900 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
